Kategorie
Wystawa

Tranquilidad – Jan Astner – wernisaż wystawy malarstwa

TRANQUILIDAD – wystawa malarstwa Jana Astnera
22 października – 5 listopada
Wernisaż: 22 października godz. 18:00
Centrum Kultury Izabelin
ul. Matejki 21

Jan Astner
Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i na University of Detroit w USA. Uzyskał tytuł magistra sztuki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo studiował w pracowniach Andrzeja Bieńkowskiego oraz Jacka Sempolińskiego.
Jest zafascynowany synestezjami (symultanicznym odbiorem multizmysłowym) i malarstwem procesowym, którego istotą jest poszukiwanie innowacyjnych technik i sposobów tworzenia obrazów. Stosuje te zasady w cyklach swoich prac. Każda seria odnosi się do innej tematyki, tworzona jest unikalną techniką malarską.
Organizator prywatnych koncertów muzyki – współpracuje z młodymi polskimi muzykami jazzowymi. Mieszka i tworzy w Izabelinie w Puszczy Kampinoskiej oraz w Hiszpanii w Jerez de la Frontera i Barcelonie.

Artystyczne credo
Sztuka to świat zmienności i stałości wyzwalający wyobraźnię. Efektem obcowania ze sztuką są osobiste, wywołujące jednostkowe, tylko odbiorcy znane skojarzenia i przeżycia. Obrazy, które wnikają w nas, nie tylko estetycznie ale i w sferze refleksji nad otaczającym nas światem.

Wystawy:
Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Belgii, Szwecji i Hiszpanii.
Brał udział w międzynarodowych targach i salonach sztuki
International Art Fair, Toulouse, France
Targi Sztuki Dostępnej, Warsaw, Poland
Luxembourg Art Week, Luxembourg
Salon d’art Carrousel du Louvre, Paris, France
Antwerpen Art Fair, Antwerpen, Belgium

***

Cykl TRANQUILIDAD
Cykl obrazów TRANQUILIDAD Jana Astnera to wyjątkowe zestawienie wspomnień artysty z pobytów w Andaluzji. Artysta starał się w swoich obrazach oddać charakter południowego regionu Hiszpanii, jego kultury, podejścia mieszkańców do życia i zabawy. TRANQUILIDAD to “spokój”. To emanacja radości życia, cieszenie się chwilą, zabawy w towarzystwie przyjaciół, czas spędzonego przy kieliszku wina sherry i rozmowy ze znajomymi.

Seria obrazów TRANQUILIDAD malowana jest unikalną techniką opracowaną przez Jana Astnera. Cienkie warstwy farby nakładane są wilgotną gąbką. Rysunek jest stopniowo wypłukiwany. Artysta uzyskuje w ten sposób efekty przezroczystości i świetlistości. Na jeden obraz składa się wiele takich warstw. Delikatne formy są ulotne, ażurowe. Każdy obraz jest otwartą kompozycją, jakby wyciętą z większej całości. Jest nieograniczony – może rozwijać się w dowolnym kierunku. Z obrazów emanuje spokój, brak jest w nich jakiegokolwiek napięcia, jakiejkolwiek intensywności. Wytchnienie, ulotny nastrój chwili, miło spędzony czas.

Lekkie, stonowane, pociągające zmysłowo i wrażliwością barw. Świat zmienności i stałości, migoczącą głębią wyzwalającą wyobraźnię. Bardzo osobiste, wywołujące własne, jednostkowe, tylko nam znane skojarzenia i przeżycia, otaczają nas w sposób naturalny, otulają, ale są jednocześnie proste, łatwe, łagodne w przyswajaniu. Wnikają w nas. Można się do nich budzić, szukać w nich ukojenia, wyciszenia…