Kategorie
Wystawa

Tajne Archiwum Watykańskie

Zapraszamy na spotkanie z autorami książki Tajne Archiwum Watykańskie, Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem, które poprowadzi dr Michał Łuczewski.

Spotkanie odbędzie się 3 grudnia 2021 (piątek) o godz. 19:00 w sali koncertowej Centrum Kultury Izabelin.

wstęp wolny

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do 26 listopada na adres: sekretariat@centrum.izabelin.pl

Reportażysta Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń wchodzą do środka jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie – Tajnego Archiwum Watykańskiego. Opowiadają o jego burzliwej historii oraz docierają do przechowywanych tam unikalnych dokumentów. Dzięki temu przybliżają nam z mało znanej strony kulisy najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z dziejów Kościoła, takich jak np. proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, działalność inkwizycji, proces Galileusza czy postawa Piusa XII wobec Holokaustu. Prócz kwerendy w archiwach odbywają podróże do kilkunastu krajów, docierając do miejsc opisywanych w dokumentach oraz spotykając się z wieloma historykami. Efektem ich kilkuletniej pracy jest błyskotliwie napisana książka Tajne Archiwum Watykańskie, ilustrowana wieloma unikalnymi zdjęciami.

Wystawa Tajne Archiwum Watykańskie oparta jest na motywach książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pod tym samym tytułem. Przedstawia historię wspomnianej instytucji, w której zgromadzono najpilniej strzeżone dokumenty historyczne Stolicy Apostolskiej. Prezentuje również najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z dziejów Kościoła katolickiego (takie jak wyprawy krzyżowe, proces templariuszy, działalność inkwizycji, proces Galileusza czy postawa Piusa XII w czasie II wojny światowej) w świetle materiałów archiwalnych przechowywanych w Tajnym Archiwum Watykańskim.
Wystawa będzie prezentowana w Centrum Kultury Izabelin od 3 do 15 grudnia.