Kategorie
Inne

Spotkanie autorskie z Oksaną Zabużko

W oczekiwaniu na czerwcowe Izabelińskie Spotkania z Książką już teraz chcemy zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie.

25 lutego w piątek o godz. 18:00, w CKI w Izabelinie odbędzie się spotkanie autorskie i premiera nowej książki Oksany Zabużko „Planeta Piołun”. Będzie można kupić polskie wydania książek i uzyskać po spotkaniu autograf autorki.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.  Patronat honorowy nad spotkaniem objął Ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia.

Spotkanie z wybitną pisarką jest zapowiedzią Dnia Ukraińskiego podczas 24 Izabelińskich Spotkań z Książką, 10-12 czerwca 2022.

W wydarzeniu będzie można również uczestniczyć online (na Facebooku CKI).

Zdjęcie Oksany Zabużko – Agnieszka Rayss, Agencja Forum
————————————————————————
Oksana Zabużko to autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści Badania terenowe nad ukraińskim seksem (2003) i Muzeum porzuconych sekretów (2012), zbiór opowiadań Siostro, siostro (2007) i wywiad rzeka Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską (2013). W 2013 r. za Muzeum porzuconych sekretów otrzymała Nagrodę Literacką „Angelus”. Mieszka w Kijowie.

Spotkanie poprowadzą Iza Chruślińska i prof. Paweł Kowal. Zaprezentujemy Państwu właśnie wydaną po polsku nową książkę Oksany – Planeta Piołun.
„To bardzo potrzebna książka. Jesteśmy tak blisko, a niewiele wiemy. Zabużko, którą ukształtował mit Solidarności i polska kultura, ma poczucie, że nikt nie słucha i nikt nie rozumie głosu z Ukrainy. Ten fascynujący zbiór esejów jest zaproszeniem do rozmowy o literaturze i o uwikłaniach historii. Zabużko naświetla fakty z nieznanej strony, jak wtedy, kiedy opowiada o znaczeniu Czarnobyla dla Ukrainy. A przede wszystkim pokazuje nam niezwykłe postaci: reżysera Andrieja Tarkowskiego, który idzie śladem XVIII wiecznego poety Skoworody, Katerynę Biłokur, genialną artystkę, której system radziecki nie dał rozwinąć skrzydeł czy pisarza i dysydenta Leonida Pluszcza – wszystkie te losy mówią o tym, co najważniejsze: o wolności i jej braku. Czyta się jej eseje z wielkim zaangażowaniem, a to dlatego, że Zabużko pisze z temperamentem, dosadnie, a nawet ogniście. Sprawia, że wreszcie słychać Ukrainę.” – Justyna Sobolewska.

Planeta piołun jest także listem miłosnym pisarki do Polski adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy. – „Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę.”