Kategorie
Inne

Lekcja Obywatelska // Pamięć i historia – jak nas kształtują

Podczas kolejnej, czwartej już Lekcji Obywatelskiej, porozmawiamy na temat pamięci i historii oraz tego, czy i jak nas kształtują. Rozmowa toczyć się będzie wokół książki Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka”.

14.01.2022 (piątek) godz. 19:00, wstęp wolny

sala widowiskowa Centrum Kultury Izabelin

spotkanie będzie też streamingowane na Facebooku CKI.

W spotkaniu udział wezmą:

Elżbieta Ficowska − działaczka społeczna, pedagog, autorka książek dla dzieci. Zajmuje się także edukacją społeczną, w szczególności młodzieży, na temat historii Holocaustu. Uczestniczka opozycji demokratycznej, świadek wydarzeń związanych z tragedią Grzegorza Przemyka i jego matki − Barbary Sadowskiej.

Fragmenty książki przeczyta Jolanta Olszewska – aktorka teatralna i filmowa; w Teatrze Polonia, w spektaklu opartym na głośnym reportażu autorstwa Cezarego Łazarewicza, zagrała rolę Wiesławy Bardon – jednej z okrutniejszych postaci prokuratury PRL-u, biorącej udział w sprawie Grzegorza Przemyka. 

Grzegorz Przemyk zmarł 14 maja 1983 roku, trzy dni przed swoimi dziewiętnastymi urodzinami, dwa dni po skatowaniu przez milicjantów na komisariacie przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Został zatrzymany na placu Zamkowym, gdzie z kolegami świętował zdanie matury. Wcześniej, 3 maja 1983 r., „nieznani sprawcy” pobili matkę Grzegorza − poetkę i opozycjonistkę Barbarę Sadowską.