Kategorie
Koncert

Five O’Clock Orchestra – U źródeł jazzu

W 2022 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje siódmą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziesiąty rok cyklu spotkań muzycznych − Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie − od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych.

Centrum Kultury Izabelin od 2017 roku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Clubu na Mazowszu. W 2022 roku w ramach cyklu w Izabelinie planowane są 3 koncerty.

Trzeci w tym roku koncert odbędzie się w piątek − 25 listopada. Wystąpi Five O’Clock Orchestra – jeden z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego, grający najprawdziwszy amerykański taneczny dixie jazz! Zespół z ponad 50-letnią historią. Trzykrotne laury zdobycia prestiżowej Złotej Tarki, koncerty w kraju i za granicą, udział w wielu festiwalach jazzowych – to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków.

Koncert zatytułowany U źródeł jazzu zespół rozpocznie utworem At a Georgia Camp Meeting granym zwykle jako pierwszy podczas występów. Five O’Clock Orchestra przeniesie słuchaczy do Nowego Orleanu – miasta, w którym na początku XX wieku narodził się jazz. Program koncertu wypełnią utwory lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. O historii ich powstania, kompozytorach i życiu w dawnym Nowym Orleanie opowie lider zespołu Tadeusz Orgielewski.

25 listopada 2022, piątek, godz. 19:00
Miejsce koncertu: Centrum Kultury Izabelin − Izabelin, ul. Jana Matejki 21
Wstęp biletowany:
24 zł z Kartą Izabelińczyka (dostępne tylko w sekretariacie CKI) oraz 30 zł
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Centrum Kultury Izabelin
Współfinansujący: STOART

U źródeł jazzu
Wykonawcy:
FIVE O’CLOCK ORCHESTRA
Tadeusz Orgielewski (lider) – kornet
Jakub Moroń – puzon
Leszek Nowotarski – saksofon
Marian Cichoń – banjo
Piotr Górka – kontrabas
Andrzej Wardęga – perkusja/śpiew

FIVE O’CLOCK ORCHESTRA – jeden z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego. Został założony we wrześniu 1969 roku przez studentów Politechniki Częstochowskiej i przyjął nazwę Five O’Clock. Grupa, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu, z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 roku Politechnika Częstochowska obchodziła 50-lecie swego istnienia. Five O’Clock postanowił, na prośbę organizatorów, wziąć udział w uroczystościach związanych z tym jubileuszem. Koncert w sali klubu „Politechnik” w dniu 24 września 1999 roku rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie Złotej Tarki (2001, 2002), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Zespół daje wiele koncertów szkolnych, przybliżając ten gatunek muzyki młodzieży i pozwalając jej poznać genezę jazzu. W styczniu 2003 roku zespół przyjął nazwę „FIVE O’CLOCK ORCHESTRA”. Dotychczas nagrał 4 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską, oraz Jubilee. Kompozytorami Suity Nowoorleańskiej są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz „Kerry” Marszałek. Na festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał HONOROWĄ ZŁOTĄ TARKĘ. Jest teraz obok legendarnego OLD TIMERS jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie.