Kategorie
Film

Film „Musimy sobie pomagać”

Wraz z Czeskim Centrum zapraszamy na pokaz filmu „Musimy sobie pomagać” – czarnej komedii w reżyserii Jana Hřebejka. W tej opartej na faktach historii życie ratuje się z różnych, czasami kontrowersyjnych, powodów. W tym przypadku bohaterstwo i kolaboracja, dobroć i tchórzostwo idą ze sobą w parze – dlatego tak trudno wydawać jakiekolwiek wyroki, o ile w ogóle jest to możliwe. Film zdobył m.in. pięć Czeskich Lwów w 2001 roku. Był też prezentowany na festiwalu w Montrealu, gdzie odniósł olbrzymi sukces.
Na podstawie: film.interia.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, którą co roku 19 kwietnia organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – jako upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Na podstawie: www.polin.pl

Zarówno ten, jak i inne seanse kina czeskiego w Centrum Kultury Izabelin wpisują się w nasz cykl „Czeski Film”, który organizujemy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Wsi Hornówek i Stowarzyszeniem Seniorów.

Gospodarzem cyklu jest Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, koneser kultury czeskiej, a przede wszystkim znawca i miłośnik filmu czeskiego.

19 kwietnia, wtorek, godz. 18:30
sala widowiskowa CKI, wstęp wolny